Міжнародний день захисту дітей
Міжнародний день захисту дітей
01 червня в Україні відзначається Міжнародний день захисту дітей, який також називають День дітей або Дитячий день. День запроваджений з метою привернення уваги до проблем дотримання прав і охорони здоров'я дитини.
Саме в дітях продовження роду людського й здійснення своїх мрій і сподівань на краще. Дорослі прагнуть, щоб діти зросли здоровими та радісними, прославляли свої родини і рідний край.
В Україні цей день відзначається із 1998 року. У 1991 році Україна приєдналася до Конвенції ООН про права дитини, згідно з якою кожна держава зобов'язана поважати та заохочувати право дитини на всебічну участь у культурному і творчому житті, забезпечувати їй повноцінне дозвілля й відпочинок та сприяти наданню для цього відповідних можливостей.
Проте сьогодні перед Україною постають нові виклики у сфері захисту прав дітей у зв'язку з ескалацією насильства, бойових дій на території областей нашої держави. Кожна дитина має повне право бути захищеною, розвиватися й навчатися для кращого майбутнього. І сьогодні – це не лише свято для самих дітей, а й нагадування суспільству про необхідність захищати права малечі, прагнути, щоб усі діти росли щасливими і в майбутньому стали хорошими батьками і громадянами своєї країни. Слід пам’ятати його головну мету – розказати про проблеми і труднощі дітей у всьому світі, наголосити на важливості захисту їхніх прав. У цьому році, з початком повномасштабного вторгнення росії в Україну, цей день має особливий відтінок, ми ще більше усвідомлюємо і розуміємо його сенс.
Права людини починаються з прав дитини – це загальноприйнята норма в Європейському Союзі, це визнає і Україна. Захист прав дитини є одним із найважливіших пріоритетів у нашій державі, адже ставлення до дітей, рівень їхньої безпеки та захищеності у державі, стан їхнього всебічного розвитку є одним із показників цивілізованості та гуманності суспільства.
У загальному розумінні порушенням прав дітей є обмеження їх у правах та можливостях, які надаються їм державою від народження для нормального й всебічного розвитку та формування особистості. У ширшому значенні також відносять порушення прав, що захищені нормами Законів України “Про охорону дитинства”, “Про попередження насильства у сім’ї”, “Про освіту”, Конвенцією про права дитини. Зокрема в Конвенції про права дитини передбачено, що кожна дитина має право на:
- особисте життя та захист від посягань на нього, право на захист від усіх форм фізичного та психологічного насильства, право на відпочинок і дозвілля;
- захист від економічної експлуатації та від виконання будь-якої роботи, яка може нести небезпеку для здоров’я, бути перешкодою в здобутті дитиною освіти чи завдавати шкоди її здоров’ю, фізичному, розумовому, духовному, моральному та соціальному розвитку;
- захист від незаконного зловживання наркотичними засобами та психотропними речовинами, захист від усіх форм сексуальної експлуатації та сексуальних розбещень, захист дитини від усіх форм експлуатації, що завдають шкоди будь-якому аспекту добробуту дитини, захист від катувань та інших жорстоких, нелюдських або принижуючих гідність видів поводження чи покарання.
Дитинство обпалене війною… Постійні обстріли, руйнування, вимушена евакуація, поранення, смерті — це важко переживати дорослим, а дітям — тим паче. Російська війна проти України спричинила порушення прав дитини. Під час війни виділяють основні порушення: вбивство дитини; захоплення в полон, використання як “живого щита”; сексуальна експлуатація; залучення до військових дій; захоплення навчальних закладів. Сьогодні зростає кількість дітей, які залишилися без батьківського піклування та перебувають у небезпеці. Насамперед, це діти з регіонів, у яких відбуваються активні бойові дії, бомбардування житлових кварталів.
Кожна дитина в Україні потребує допомоги під час цієї страшної війни. «Під час війни порушуються всі права дитини: право на життя, право бути з сім’єю і громадою, право на здоров’я, право на розвиток особистості, а також право на турботу і захист», – зазначається у звіті ООН 1996 року «Вплив збройного конфлікту на дітей». Порушені права дітей мають бути відновлені та захищені з допомогою як національних, так і міжнародних інституцій.
Інформаційна довідка щодо проведення заходів до Міжнародного дня захисту дітей під час воєнного стану:
Варто подбати про безпеку. Доцільно проводити дійства локально, у місцях, де є укриття, щоб на випадок тривоги можна було дітей забрати в безпечне місце.
Вшанувати пам’ять дітей, які загинули від рук окупантів хвилиною мовчання.
Організувати тематичну виставку «Я маю право на щасливе дитинство».
Провести з дотриманням безпеки заходи: розважально-пізнавальний квест «Супер-героєм може стати кожен»; різноманітні майстер-класи; цікаві експерименти; конкурс малюнків на асфальті «Мій щасливий острів «Дитинство»; флешмоб «Мирна країна-щаслива дитина»; «Марафон єднання» для учнів, батьків та вимушених переселенців.
Варто скористатися корисними ресурсами:
розвага до Дня захисту дітей «Казкова подорож».
https://www.youtube.com/watch?v=1kLmF1xovzw
#Мультик про Україну Для дорослих і дітей ♥? - YouTube
https://www.youtube.com › watch
Україна - моя Батьківщина. Навчальне відео для дітей.
https://www.youtube.com › watch
Твоя країна - Україна - YouTube
Дітям про ДЕНЬ ЗАХИСТУ ДІТЕЙ. Виготовлення аплікації
https://www.youtube.com/watch?v=GPMbN5EktNA
Україна виборює свою свободу і незалежність, всі ми живемо у напруженні. Дітям теж надзвичайно складно. День захисту дітей має пройти у душевній і патріотичній атмосфері, щоб повернути їм відчуття дитинства.
Все буде Україна!